Can I Stick to My Budget?

A couple of weeks ago, I decided to try to stick to spending no more than $125 per week on groceries. (For me, this includes cleaning and health & beauty items as well as dog food - but not prairie dog food or bird food.)

I stuck to my budget the first week and blew it the second. I'm on the third week and since I'm not writing my main weekly post about budgets, I thought I'd update it here so you can follow along. It's getting exciting! OK maybe I'm the only one feeling the excitement?

Here's the run down:

On Thursday, we stopped by Staples and bought 1 16 pack of double roll Charmin and paid $4.69 OOP.

On Friday, we went to Jewel and bought: 8 12 packs of soda, 2 8 packs mini sodas, 12 boxes of granola bars, 2 HonestAdes. Our OOP was $37.59 with $21 ONYO and 2 Free gallon of milk catalinas.

On Friday we also went to Meijer and bought: 1 watermelon, package of cut vegetables (broccoli, cauliflower, radishes, squash, red pepper, etc.), 1 bag of radishes, 1 bag spinach, 2 packages of Italian sausage, 1 package of hot dogs, 1 loaf of bread, 1 pkg hamburger buns, 1 pkg hot dog buns, 1 flour tortilla, 2 taco seasoning, 3 taco sauce, 1 jar Barilla pasta sauce. Our total OOP was $14.65.

On Saturday, we stopped by Dominicks hoping for cheap mustard. (What kind of couponer am I that I don't have a stockpile of mustard? I'm such a failure!) No luck with the mustard but we bought 1 bunch of bananas, 2 packages of raspberries and 1 jar of Barilla pasta sauce. Total OOP was $1.38. (This was my first coupon experience at Dominicks - their prices are way too high and it's not generally worth the trip. This time, it paid off for us and I'll start monitoring their ads and coupons more closely since this worked so well.)

We also went to the Navy commissary and bought 1 package of cheese bread, 1 box of ant bait thingies, 1 package of Kraft Deli Slice cheese, 1 gallon of milk, 2 bottles of mustard (sigh), and a package of non-dairy creamer. Total OOP was $4.33.

Still to come, a trip to CVS, Walgreens, Target and the farmers market. (And a trip to Whole Foods which will NOT come out of my grocery budget - that's coming out of the TW is addicted to Komboucha budget, which is another post altogether.)

We're doing well this week - can we stick the $125? I don't know, the toilet paper is calling my name...

Update Sunday:

Firs stop, Walgreens. We bought 3 12 packs of Toilet Paper, 2 jars of peanut butter, 1 2 Liter of Pepsi, 1 2 Liter of Mt Dew, 1 box of tampons and 2 toothbrushes. OOP: $15.94 with $6.50 in RR.

Next, CVS. We bought 1 box of tampons, 2 bottles of sunscreen, 1 toothbrush, 1 can of Pringles, 1 Hershey's Air candy bar. OOP $19.32 with $14 in ECBs.

At Target, we bought 2 packages of Morning Star black bean burgers, 1 box of bandages, 1 apple, 4 bags of Pop Chips, 3 boxes of Pop-Tarts. OOP: $3.19.

At Whole Foods, we bought a case of Komboucha (which does NOT come out of the grocery budget), a package of hummus, a package of pita bread, 1 rotisserie chicken, 1 pasta salad side from the deli. Total OOP: $13.51.

We had even worse luck this week at the farmers market and spent $1 on red potatoes. On the way home, we stopped at Produce World and grabbed leaf lettuce and dandelion greens (these are for the #prairiedogs). OOP: $3.25.

Grand total for the week: $118.25 with $22.50 in ONYO RR, 1 Free Gallon of Milk Cataliina and $14 in ECBs to use next week.

We did it!

How did you do?

~Denise
BlogHer Community Manager
Life. Flow. Fluctuate.

Comments

In order to comment on BlogHer.com, you'll need to be logged in. You'll be given the option to log in or create an account when you publish your comment. If you do not log in or create an account, your comment will not be displayed.