Is Good Produce Worth the Pricetag?

When my friend Meg stopped by yesterday, she commented on the bowl of cherries adorning my kitchen counter.

“Cherries,” she said, “Where can you get affordable cherries?” 

“You can’t,” I told her, “I paid five bucks a pound for those.”

Yes, a bowl of precious jewels, they are.

I was thinking about that conversation later in the afternoon and it occurred to me that I don’t bat an eyelash over the $3.00 price tag for a frothy coffee drink or the mediocre pastry to go along with it.

Yet on Sunday at the farmer’s market, found myself pausing over the same amount for a pound of peaches. Why is that?Those peaches came from a small, family-run farm that grows everything organically on a spread not far from where I live. And they’re really nice to me – samples galore -- which is more than I can say for the guy who sells me that coffee drink.

The peaches were fragrant, just firm enough, and after sitting in the sunlight of my kitchen, warm and juicy to the bite.  

It’s a privilege to eat such food. Yes, $3 a pound or $5 a pound for fruit might give me pause, especially when my kids can power through it before I even get out of the market. But making such a choice is voting with your fork for something that tastes as it should, delicious, and is hopefully grown with care for the earth and for the people who do the hard labor of getting the food from farm to table. 

Plus I don’t know about you, but I’d opt for the cherries and the peaches over the flabby scone and frothy coffee any summer’s day.

If you do happen to have cherries sitting on your kitchen counter, or peaches in your fruit bowl, go to Mom's Kitchen Handbook for four fab recipe ideas.

Comments

In order to comment on BlogHer.com, you'll need to be logged in. You'll be given the option to log in or create an account when you publish your comment. If you do not log in or create an account, your comment will not be displayed.