Save More Spend Less Supermarket traps to avoid: Sales price for Multiples

 

Save More Spend Less Supermarket traps to avoid: Sales price for Multiples

Every store has a staning 5 for $5.00 which always gets your attention, but is it a value? It’s a value only if you do your math again your calculator needs to be used divide your cost per item and of course per ounces or grams. weight your cost against your need and if your truly need five of anything.

If you are a stockpiler you may say yes great deal I need this, but if it is fresh fruit like pears or oranges remember perishable foods should be avoided in bulk. Buying bulk fresh fruits or vegetables could be costly if you don’t have a definite plan such as using it for an important event, dinner party pot luck etc. or if your item can be flash freezed. If you opt for flash freezing check out our previous blog  Flash Freezing for step by step instructions. Check out our download page for a flash freesing download.

 Just be sure that you purchase is still a value when you calculate and get it home you must have room for it and a plan for every item you purchase bulk or not. For more tips and savings go to www.where2save.com

 

Comments

In order to comment on BlogHer.com, you'll need to be logged in. You'll be given the option to log in or create an account when you publish your comment. If you do not log in or create an account, your comment will not be displayed.

Recent Posts by spendlesssavemore