Zucchini Orzo

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family of 6 eats on less than $10/day. Now you see the zucchini... Now you don't. ...more

Sourdough Bread

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family of 6 eats on less than $10/day. Let's start with a confession: Sometimes I eat bread with enough butter to give the president of the FDA nightmares. ...more

Vanilla Butter Frosting

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family of 6 eats on less than $10/day. I'm not one of those goddesses of cake decoration. This cake here is really really advanced for me. And unless you are 4 years old and intensely cute, you should not expect such efforts, even as this from me. But there are 2 things that you can expect should you ever request a cake made at my hands: 1) It will taste really really great. ...more

"Reduced" Lunch

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family of 6 eats on less than $10/day. (Okay, so this picture may be a few things I slapped together on the counter after 10pm tonight. I'll try to get a more accurate shot Monday morning, should this blog manage to enter my mind in the course of the morning rush.) ...more

Creamy Vegetable Spread

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family of 6 eats on less than $10/day. So you've got your sourdough bread, right? Now all you need is something to slather upon it. ...more

Dark Chocolate Brownies

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family of 6 eats on less than $10/day. ...more

Watermelon Milk

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family eats on $6/day or less. Lately Mark has had a terrible sore throat. This has made him unable, or at least unwilling, to eat much peanut butter. Since peanut butter is the very food that keeps the child alive, this has been a small problem. ...more

August Assessment

Are you watching the 6 of us eat on less than $10.00/day?  If so, here are the numbers for August. Total: $9.25/day --> 302.36 minus 25.00 for entertainment/birthday costs= 277.36. This divided by 30 comes out to $9.25/day. Breakdown: Produce: 90.84 (that's including our 27.00 CSA cost) Dairy: 71.30 Sweets/sugars/chocolate chips: 36.04 Grain: 33.94 (you know it's bad when your sugars are costing more than the staff of life) Fats (butter, oil, cocoa, etc.): 25.45 Nuts/Legumes/Beans: 22.45 Meat/Eggs: 20.52 Misc/Condiments: 1.82 If you're dying for more specifics because you are a sickly anal person, have a look at Costs. ...more

Cantaloupe Smoothie

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family of 6 eats well on less than $10/day. Cantaloupe are tricky fruits. They have a short shelf life. It's easy to get a less than great one. And then, well, you've got so much of it. Sure, it's still good for you and low-calorie and all that, but wouldn't it be nice if it tasted great too. Cue the almond milk and a nice ripe banana. ...more

Avocado Green Drink

Cheap Eat Challenge, Part 2: Watch as our family of 6 eats on less than $10/day.   Motto: Looks like swamp sludge, tastes like yum. ...more